ROM*NIA – GERMANIA 5-1

0
5

Naţionala României a făcut în urmă cu două săptămâni unul dintre cele mai reuşite meciuri ale ultimilor ani, cu siguranţă cel mai bun de la revenirea lui Iordănescu pe banca “tricoloră”, câştigând cu 5-1 întâlnirea amicală cu Germania. Meciul din Giuleşti a arătat o echipă a României mai motivată ca oricând, în ciuda absentei li­derului Adrian Mutu şi a accidentării din minutul 34 a lui Cristi Chivu. Cartea câştigătoare a lui Iordănescu a fost linia de mijloc, formată exclusiv din “autohtoni”, Fl. Petre, Rădoi, Pleşan şi Dica. Exceptându-l pe Rădoi, care s-a ocupat de partea defensivă, ceilalţi trei au combinat în viteză, au evitat cursele prelungite sau pasele înapoi, iar prin asta mingea a ajuns foarte repede în faţa porţii lui Kahn.
Cei doi atacanţi, Ganea şi Dănciulescu, tehnici şi tari pe picioare în duelurile cu fundaşii germani, au intrat şi ei în jocul de pase care i-a năucit pe nemţi, alcătuind o linie ofensivă redutabilă. Chiar şi primul gol, al lui Pleşan, care a lăsat în urmă trei adversari într-o cursă solitară, nu ar fi fost posibil fără o coordonare perfectă cu Dănciu­lescu, cel care i-a făcut culoar olteanului.
Golul doi a venit imediat, după o combinaţie în viteză care l-a lăsat pe Rat singur cu Kahn, acesta păcălind “elegant” pe unul dintre cei mai mari portari ai lumii. Până la pauză s-a făcut 4-0, prin “dubla” reuşita de Danciulescu, la capătul altor două acţiuni purtate în viteză pe partea dreaptă, acolo unde Florentin Petre şi Stoican au colaborat excelent. Evoluţia entuziasmantă a “tricolorilor” l-a scos din minţi pe Oliver Kahn, care nu şi-a mai putut controla nervii după golul trei, când a început să-şi alerge fundaşii prin careu pentru a-i pocni. El a fost schimbat la pauză de Voller. Singurul aspect negativ al primei reprize a fost accidentarea căpitanului Chivu, însă înlocuitorul său, Ghionea, a fost la fel de puţin deranjat ca şi ceilalţi fundaşi români.
Repriza a doua a fost aproape la fel de bună ca prima, chiar şi după ce au apărut schimbările. Scorul putea lua proporţii catastrofale pentru “Nationaman­schaft” dacă Dica nu lovea bara, dacă Ganea prefera o pasă în locul unui lob şi dacă Marius Niculae, revenit după o pauză foarte lungă în Naţională, nu aştepta să fie deposedat de Jeremies.
Golul cinci a venit după o pasă excelentă a lui Neaga pentru Caramarin, iar nemţii au avut nevoie de proverbialul lor noroc pentru a reuşi să salveze onoarea, şutul lui Lahm fiind deviat de Stoican în poarta lui Lobonţ. Germania, echipa calificată la Euro 2004, nu a arătat nimic la Bucureşti, fiind pusă la colţ de o naţională română agresiv2, ambiţioasă şi mai motivată ca niciodată.
Iordănescu pare sa fi găsit, în sfârşit, reţeta care i-a adus atâtea succese cu “generaţia de aur”, dând speranţe că noua echipă a României îi poate călca pe urme.